V pátečním deštivém odpoledni se konal křest knihy paní Reginy Valentíkové. Této malé slavnosti se účastnily i děti naší školy. Řada z nich fyzicky, na místě samém a všechny pak jako spolutvůrci knihy, protože součástí právě křetěné knihy byly i obrázky, které děti malovaly.
Život v Oldřiši očima Marie Magdaleny Trojákové je vzpomínkovou knihou, která vznikla jako přepis osobního deníku oldřišské rodačky paní Trojákové. Autorkou myšlenky i samotného přepisu je pak pravnučka paní Trojákové paní Regina Valentíková.
Paní Regina nejenom zhmotnila vzpomínky staré mnoho desítek let, ale přišla i s nápadem, jak propojit staré a současné. Téměř před rokem oslovila naši školu, zda by se nechtěla podílet na ilustraci této knížky. Slovo dalo slovo a již se spřádaly společné plány, jak s touto výzvou naložit.
Nejprve nás paní Valentíková navštívila a dětem přečetla několik úryvků z prvního dílu své vzpomínkové knihy. Pak jsme společně pobesedovali nad významem takové práce. Nakonec paní Regina požádala děti o pomoc a malování obrázků.
Stovky obrázků děti vytvářely v hodinách výtvarné výchovy i ve školní družině. Stovky obrázků malovaly, kreslily, lepily, vystřihovaly a různými technikami tvořily pod vedením našich šikovných paní učitelek. Ty nejzdařilejší práce byly zasílány paní "spisovatelce", jak paní Valentíkové děti říkaly. Z nich jen nemnoho nakonec zdobí stránky knihy z oldřišské minulosti. Ale poděkování si zaslouží všichni ilustrátoři, byť jejich díla nakonec v knize nejsou.Vážím si odvedené práce, snahy, nápadů i bezbřehé fantazie.
Velmi si vážím také všech, kteří se zúčastnili toho krátkého slavnostního setkání na obecním úřadě. Dle mého názoru tím ukázali, že mají zájem o práci jiných, o lidi, o vesnici, o čtení o minulost. A právě tímto lidským rozměrem se potkávají ty časy dávno minulé a časy dnešní.
Vlastimil Vajs - ředitel školy